top of page

MČR mentálně postižených v Ústí!

Mistrovství České republiky v plavání plavců s mentálním postižením a poruchou autistického spektra. V sobotu 20. 5. jsme se poprvé vydali na MČR plavců s mentálním postižením, včetně plavců s autismem. Závody probíhaly v 50m plavecké hale Klíše v Ústí nad Labem. Mistrovství se účastnilo více jak 70 plavců z 11 českých klubů. Zkušenost jsme neměli, netušili jsme jaká bude konkurence a zda máme šanci zamíchat pořadím a získat cenné kovy.

Naši plavci mají závodní zkušenosti, přesto na ně padla nervozita, především na začátku závodu. Byli zaskočeni ze startovních desek, které neumožňovaly jednoduché vlezení do vody. Vstup z boku byl nejjednodušší a prostor rozhodčí dávali, takže nakonec bylo vše v pohodě. Zástupce jsme měli ve všech kategoriích specifikace postižení, vyhlášení navíc probíhalo dle věkových kategorií. To zvyšovalo šanci na medaile. Program byl nabitý, dopoledne rozplavby, odpoledne finále a štafety.

Alex a Marek byli kandidáty na medailové umístnění od prvních plavaných disciplín.

Alex měl 6 startů, dva osobní rekordy na 50P a 100Z (zlepšení o 7,5 vteřiny) + 4 osobáky na dlouhém bazénu a hlavně cinkly 2 zlaté (50Z, 50VZ) a 2. místo – 50P.

Marek 4 starty, čas na 100VZ vylepšil o 6,8 vteřiny ve srovnání s nedávno zaplavaným časem na závodech v Praze. Zlepšení techniky dělá divy, dále osobák na 50P. Tři zlaté medaile na 50P, 50VZ, 100VZ završily Márovo úspěch na jeho prvním MČR plavecké třídy S14. Další medaili vybojovala Adéla, která měla náročný program, 6 startů, 3 osobní rekordy na dlouhém bazénu. Vybojovala zaslouženě dvě medaile, zlato na 100Z a bronz na 50Z!

Překvapení jak pro nás trenéry, tak pro samotnou plavkyni, bylo 3. místo za 100Z pro Martinku. Znaka plavala v čase blízkém osobáku. Z 50VZ má osobní rekord na dlouhém bazénu. Gratulace všem! Dominik, další z mužské části, startoval ve 4 disciplínách a zaplaval osobák na dlouhém bazénu v disciplíně 100Z. Byli jsme rádi za účast Domči na závodech, v poslední době ztratil chuť závodit, tak věříme, že ji zase našel?!

Vítek, čtvrtý do mužské party měl rozjezd nepříznivý, hned na počátku závodů měl malý zdravotní výpadek a nepodařilo se mu plavat v dobré kondici. Přesto závod odplaval včetně svého štafetové úseku. Kluci si mohli vyzkoušet i závod štafet. Statečný výkon.

Dášenka, naše třetí žena byla delší dobu mimo trénink a zdravotní výpadek byl na Dáši výkonech patrný. Svou usměvavou náladu ale neztratila. Za týden jedeme na závody do Plzně, tak si může spravit chuť.

Jsme rádi, že jsme se MČR plavců třídy S14 účastnili, byla to další zkušenost a děkujeme pořadatelům za hezký závod.


Ještě dovětek na závěr. Do té doby se naši plavci účastnili závodů, které pořádal a pořádá ve spolupráci Český PARA sport, z.s. a ČESKÉ PARA PLAVÁNÍ z.u. Existence svazů, které zastupují různé typy postižení (tělesné, zrakové, mentální, sluchové, vnitřně postižení), neumožňuje jednotné řízení sportu, vede k roztříštěnosti, uzavřenosti a nedává možnost setkávání plavců na jednom kolbišti. Vznik sekce para plavání (26. 3. 2023 na Konferenci Českého svazu plaveckých sportů) nabízí sdružení para plavání do rodiny plaveckých sportů a věříme, že přinese možnost rozvoje para plavání pro všechny typy postižení.3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page