top of page

Winter Polish Open 2023

Aktualizováno: 24. 11. 2023

V termínu 17. - 19. 11. 2023 proběhl v polském Štětíně závod, kam odjel český reprezentační tým paraplavců. Náš klub měl dvojí zastoupení – plavkyně Vendula Dušková, zkušená dlouholetá členka reprezentace, finalistka dvou paralympijských her a Matěj Staša, talentovaný mladý plavec a od roku 2023 člen juniorské reprezentace.


Winter Polish Open byl zároveň polským mistrovstvím, to znamená, že polští plavci bez mezinárodní licence byli vyhlašovaní zvlášť. Do Štětína se sjeli plavci z Polska, ČR, Slovenska, Islandu, Švédska a Ukrajiny. Přihlášeno bylo kolem 180 plavců. Ubytování a strava v hotelu Raddison Blu byla na vysoké úrovni. Do Polska jsme cestovali „jednoduše a prostorně“ v autech TOYOTA, jedno zapůjčené od Českého paralympijskému výboru a druhé poskytnul Jan Eder, majitel firmy Auto Eder a dlouholetý podporovatel našeho klubu SK KONTAKT KARLOVY VARY! Děkujeme za podporu!


Závod byl jedním z posledních, kde plavci mohli plnit limity MQS na letní paralympijské hry v Paříži 2024. Vendy má již limity na LPH 2024 splněné (limit MQS 100P, 400VZ; limit MET 200PZ). Do Polska přijela z plného tréninku, zaplavala osobní rekord v doplňkové disciplíně 100m motýlek. Ostatní disciplíny zvládla na úrovni osobních rekordů. Za předvedené výkony cinkly i medaile – 2. místo na 100P a 400VZ a bronzová medaile na 200PZ. Individuální závod je jedna věc, ale plavat v týmu, ve štafetě je odpovědnost a následně X násobná radost! Jako členka štafety 4x100PZ mix a finišmanka na kraulovém úseku dohmátla v čase, který znamenal splněný limit na LPH 2024 a nadšení všech členů štafety - podrobněji viz níže. Osobní trenér Jan Hanys Šimek, zároveň hlavní trenér reprezentace byl s výkony Vendy spokojen a tím pádem si dovolila být spokojená i Vendy😊.


Druhý zástupce našeho klubu Matěj Staša startoval v 6 disciplínách. Maty se předvedl ve výborné formě, přes prázdniny zesílil, hodně práce udělal na 14denním soustředění reprezentace v Bulharsku, týden na kempu ve Strakonicích, na podzim nemarodil, trénoval, pomohlo i soustředění reprezentace ve Volarech a výsledek se dostavil!

Největšího posunu dosáhnul v disciplíně 100M, zlepšení o téměř 100 bodů během letošního roku (z 221 bodů posun na 319bodů), dále v disciplíně 100P. Na této trati dlouho stagnoval a konečně v Polsku přišel zlom a zlepšení o 76bodů, za výkon v prsové stovce dosáhnul 323 bodů (původně 247).

V kraulových tratích 50 m a 100 m atakoval hranici 400bodů a největšího bodového zisku dosáhnul na 200PZ, 430 bodů, osobák o téměř 4 sekundy(3,86s). Výborná práce, u mladých plavců osobáky čile a radostně naskakují. Toto období je třeba si užít, s vědomím, že netrvá věčně 😉.


Ostatní plavci reprezentačního týmu se činili. Jmenovitě David Kratochvíl (PKTa), mistr světa z Manchesteru plaval i přes začínající virózu výborně. Trať 400 m volný způsob David plaval na úrovni svého osobáku a bodový výkon 930 b byl nejhodnotnějším mužský bodový výkonem na Winter Polish Open. K plavcům se splněným limitem na LPH 2024 se přidal Jonáš Kešnar, vybojoval MQS limit v disciplíně 200 m polohový závod třídy SM9 (čas 2:22,15). Stal se sedmým reprezentantem se zaplavaným MQS limitem do Paříže. Svůj druhý MQS limit na LPH 2024 vyplaval Tadeáš Strašík, když v disciplíně 100m prsa třídy SB9 dohmátnul v čase 1:10,91. Na třetí limit těchto závodů dosáhla štafeta 4 x 100 m PZ mix 34 b ve složení Borská, Strašík, Kešnar a Dušková časem 4:54,56. Zaplavání limitu však v paraplavání neznamená nominaci plavců ani start štafety na LPH. Jednu přímou kvótu pro zemi vyplaval David Kratochvíl na letošním mistrovství světa. Další místa pro muže a ženy se budou přidělovat na základě počtu splněných limitů a umístění ve světovém žebříčku k 31. lednu 2024. Počet míst se všechny země dozví 16. února 2024. Limity mohou plavci plnit až do 28. července 2024.


Podrobnou zprávu z Winter Polish Open naleznete na webových stránkách Českého PARA Sportu https://ceskyparasport.cz/winter-polish-open-2023/.


Oficiální výsledky můžete nalézt na tomto odkazu: http://live.livetiming.pl/jardzioch/2023/11_19_szczecin/index_us.html


Děkujeme za podporu!
87 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page